Gas Appliance OEM Settings Page
CHOOSE A DIFFERENT MANUFACTURER3CHOOSE A DIFFERENT APPLIANCE
Smith Cast-Iron Boilers 19A-06 (931 MBH)
| Manufacturer: | Smith Cast-Iron Boilers |
| Appliance Series: | 19A |
| Appliance Model: | 19A-06 |
| Burner Model: | 601GAS |
| Difusser: | 11 |
| Air Tube: | 14" B |
| OEM Air Tube #: | 99528 |
| Insertion Depth: | 4 3/4 |
| Input MBH: | 931 |
| Natural Gas Orifice: | 25/32 (.781) |
| Propane Orifice: | 9/16 (.562) |
| Air Setting: | 8 |
| Air Band: | -- |
| Head Bar: | - |
| Air Shutter: | -- |
| Manifold Pressure: | 3.5NG/3.9LP |
| NOTES: | For 19A series with 301GAS & 601GAS use front plate # 3565 (order from Smith) |