CHOOSE A DIFFERENT MANUFACTURER 6
CHOOSE A DIFFERENT APPLIANCE
** ProX 70200 controls manufactured after 11/20/23 will already have these settings.
CHOOSE A DIFFERENT APPLIANCE
Burnham (U.S. Boiler) RS-AE110
ALL BLENDS (#2-B100) SETTINGS
| Manufacturer: | Burnham (U.S. Boiler) |
| Appliance Series: | RS |
| Appliance Model: | RS-AE110 |
| Burner Model: | EZ-1HP |
| Air Tube: | 5" EZ-1 |
| OEM Air Tube #: | N/A |
| Insertion Depth: | 1.5 |
| Nozzle GPH: | 0.50 |
| Nozzle Type: | 60W |
| Nozzle Mfr: | Delavan |
| Alternative Nozzle Type: | 60A |
| Alternative Nozzle Mfr: | Delavan |
| Pump PSI: | 140 |
| Air Shutter: | EZ-1 |
| Head Position: | [GPH 0.50] or (Position 0) |
| Air Setting: | [0.40GPH] or (25% Open) |
| NOTES: |
B100 Field Conversion Guide
Use the below steps to convert a burner mfg before 11/20/2023 for optimization with all blends.
- Change Combustion Head Assembly* – Use Part No 77958S
* Make sure combustion head has a gold C-clip (which designates that it is our B100 design.) - Check/Replace Pump – Install Suntec Pump #3006B rated for B100
- Make changes highlighted in green above
- Check/Replace Control – Install ProX 70200 if the burner does not already have one.
- Check/Change Settings on ProX 70200**:
-
- Flame stabilization: 5 seconds
- CAD Ohms Max: 5300
- Ignition Type: Smart Ignition
- Motor Delay Off (Post-Purge): Minimum 15 seconds
** ProX 70200 controls manufactured after 11/20/23 will already have these settings.