CHOOSE A DIFFERENT MANUFACTURER 6
CHOOSE A DIFFERENT APPLIANCE
CHOOSE A DIFFERENT APPLIANCE
Burnham (U.S. Boiler) V8H2W
| Manufacturer: | Burnham (U.S. Boiler) |
| Appliance Series: | V8 |
| Appliance Model: | V8H2W |
| Burner Model: | EZ-1HP |
| Air Tube: | 7" EZ-1 |
| OEM Air Tube #: | 51163 |
| Insertion Depth: | 1.875 |
| GPH: | 0.5 |
| Nozzle Type: | 60A |
| Nozzle Mfr: | Delavan |
| Alternative Nozzle Type: | 60H |
| Alternative Nozzle Mfr: | Hago |
| Pump PSI: | 150 |
| Air Shutter: | Blank |
| Head Position: | 0.5 |
| Air Setting: | 0.45 |
| NOTES: |